Drewniana podłoga i jej rodzaje.

By | 6 sierpnia, 2021

Wyróżnić można takie rodzaje drewnianych podłóg, jak na przykład z paneli, ułożone w jodełkę, parkiet tradycyjny, parkiet lamelowy, mozaika, podłogi warstwowe, mozaika przemysłowa, deski podłogowe. Jak i również podłoga może być z ceramicznych kafelek, z porcelanowej wylewki, czy też wyłożona wykładziną, wyłożona terakotą lub linoleum.
Przy wyborze drewnianej podłogi jest również ważny kolor drewna, sposób wykończenia, wzór i rozmiar materiału, oraz dodatki i akcesoria.
Każde pomieszczenie wymagać może innego rodzaju posadzki, gdyż kuchnia to miejsce, gdzie lejemy wodę, wykonujemy codzienne czynności w postaci przygotowania posiłków. Tak też jest w toalecie i łazience, gdzie to woda spod prysznica leje się na posadzkę. Dlatego też drewniana podłoga nie jest idealnym rozwiązaniem dla tych dwóch wyżej wymienionych pomieszczeń. Najlepsza drewniana podłoga będzie w sypialni, pokoju, salonie, czy też pokojach dziecięcych.
Warto to dodać, że podłoga w domu powinna spełniać pewien komfort, i zamiast trzepania dywanów, ciągłego szorowania starego linoleum, można przy wygodnych, niskich cenach położyć naprawdę piękną podłogę, która nada wyglądu całemu pomieszczeniu.

Podłoga drewniana, czy warto?

Każdy z nas ma swój gust, ma swój styl i lubi to co mu się podoba, dlatego też nie można zawsze wyłożyć na posadzce pierwszy lepszy materiał, który nam podpadnie pod nogi.
Podłoga drewniana może nie każdemu wpaść w gust, ale ma swoje zalety i cechuje się wygodnym układaniem, daje długotrwały efekt i nie niszczy się szybko, zachowuje bezsprzeczną elegancję, naturalne piękno, nietuzinkowa wzorzystość, bogata kolorystyka. Jednak warto stosować się do instrukcji, jak należy obchodzić się po założeniu drewnianej podłogi, i czy można czyścić ją chemicznie, czy wystarczy jedynie ciepła woda.
Do zalet drewnianej podłogi należy między innymi możliwość wielokrotnej renowacji, reperacji oraz cyklinowania. Plusami też są trwałość, wytrzymałość, praktyczność, elastyczność, możliwość stosowania dekoracyjnych dywanów lub pozostawienie bez żadnych dodatków, odnawialna powierzchnia, ma właściwość izolacyjną oraz sprzyjanie zdrowiu. I tu zastosowanie znajdą takie gatunki drewna jak sosna, jodła, dąb, jesion, teak,, palisander oraz drewna egzotyczne.
Na pytanie, czy warto stosować podłogę drewnianą w swoim domu można odpowiedzieć, że tak. Podłoga drewniana to wspaniały pomysł, by móc odświeżyć pomieszczenia. Nadać elegancki look całemu mieszkaniu i podkreślić jego styl oraz charakter.

Jakie są minusy zastosowania podłogi drewnianej?

Podłoga drewniana jak większość produktów ma swoje plusy i minusy. I można tu powiedzieć, że jest ona jednak faworytem wśród materiałów do podłóg, daje ona renesansowy styl. Ale ma małe wady, czyli te nasze minusy w postaci dłuższego zużycia czasu podczas jej układania. Warto do montażu podłogi wynająć fachowca, gdyż to skomplikowany proces. Utrzymanie podłogi może być trudne, a jest ona podatna na zarysowania. I ostatnia wada, jaka powstaje podczas zakładania podłogi z drewna, to koszt, który wiąże się z wykończeniem jej.
Podłoga jak i ściany cały czas pracuje i przy ciepłym, zimnym powietrzu stanie się ona trudna w utrzymaniu, może się rozjeżdżać lub też dawać nie estetyczny efekt.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że podłoga to poważna sprawa i warto do jej wyboru podejść poważnie. Jeśli mamy zamiar stosować, jakieś kleje, które będą z biegiem czasu wydzielać zły zapach to może to być problem. Jak i też będzie linoleum w niezbyt dobrym stanie i da nam siwe znaki w późniejszym czasie to możemy jednak poradzić się fachowców.

Category: Dom