Przepisy BHP i przeciwpożarowe.

By | 6 sierpnia, 2021

W dzisiejszych czasach zazwyczaj przed rozpoczęciem pracy każdy pracownik musi poznać podstawowe zasady przepisów przeciwpożarowych, jak i również z Bhp. Poprzez to zakład pracy musi realizować szkolenia w zakresie BHP i każdy pracownik musi je odbyć. Dlatego, że to powoduje uniknięcie różnych urazów pracowniczych, które są bardzo kosztowne. Dzięki tego rodzaju szkoleniom zakład unika kosztów, płacenia rent urazowych, a pracownicy są w pełni sprawni, nie mają urazów i tempo się nie zmienia w pracy.
Działy pracownicze, tu zazwyczaj w zakładach przemysłowych, warsztatach, przy maszynach jest bardzo wysoki hałasu, i tu też można stracić słuch, jeśli nie dotrzymamy zasad BHP i przepisów, które skłaniają pracownika do stosowania zatyczek do usznych, słuchawek, które zabezpieczają słuch przed jego utratą.

Jakie są środki ochrony słuchu?

Rynek dóbr oferuje szeroki asortyment środków, które wspierają pracownika podczas pracy przy głośnych maszynach. I można dodać, że zazwyczaj w miejscu, gdzie jest zbyt wysoki hałas, jest powieszony znak, który mówi nam o zmuszeniu się do zatkania uszu. Gdyż przy przebywaniu na tak głośnej hali może nam się popsuć słuch, bębenki uszne się połamią i nie będziemy nic już słyszeć.
Wśród tego rodzaju produktów występują między innymi: zatyczki do uszu, są one małe, wąskie, łatwo się je wkłada i wyciąga z dziurek usznych. Jak i również zatyczki bawełniane impregnowane woskiem, zatyczki jednorazowe, zatyczki z gumy, zatyczki z pianki, zatyczki wielokrotnego użytku, ochronniki słuchu. Nie-brakuje też nauszników, wkładek przeciwhałasowych, słuchawki są również dostępne wraz z antenką, które są stosowane podczas stosowania młotu pneumatycznego.
Prace przy remontach dróg też wymagają ochrony słychu oraz innych środków, które ograniczają problemy zdrowotne pracowników. Ochrona słuchu jest bardzo ważna, gdyż trudne prace, przy chodnikach i nie tylko mogą stać się bardzo uciążliwe dla pracowników, i nie będą oni wykonywali tak trudnej i głośnej pracy.

Jakie są efekty utraty słuchu?

Z utratą słuchu wiąże się szereg problemów, niedoskonałości podczas życia codziennego. Niedosłuch może wystąpić w każdym wieku i kryje się on w takich defektach, jak: powtarzanie słów, nie słyszenie poleceń, komunikacja jest trudna, zły słuch podczas rozmowy przez telefon, dzwonienie w uszach, szumy uszne, nie możemy się skupić podczas głośnych rozmów w większej grupie ludzi.
Problemy ze słuchem wynagradzają aparaty słuchowe, które są nakładane na ucho, lub są wszczepiane pod skórę. Tak, aby skontrolować swój słuch, można udać się do laryngologa, który posiada odpowiedni sprzęt i wybada w jakiej skali mamy problemy ze słuchem. I bardzo często aparaty, które są bardzo drogie, są refundowane. Dlatego też problemy uszne są do naprawy, do regeneracji, tak aby pacjent mógł pracować, działać codziennie, używać dnia i komunikować się w 100 % z innymi ludźmi.
Wyrónić można progi utraty słuchu, które są takie jak np. normalny słuch, łagodny ubytek słuchu, umiarkowany ubytek słuchu, poważny ubytek słuchu, głęboki ubytek słuchu.
Dlatego też powstał język migowy, który wspiera podczas komunikowa się i przy pomaganiu osobom, które mają wady słuchu.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że BHP w pracy – utrata słuchu jest bardzo możliwa przy nie zachowaniu ostrożności, nie słuchaniu przełożonych, by chronić swój słuch przy głośnych maszynach, przez co najmniej 8 godzin z przerwami.