Zioła i warzywa idealne do hodowli na parapecie

przez | 4 sierpnia, 2022

Uprawa roślin na parapecie może być przyjemnym i łatwym sposobem na zapewnienie sobie świeżych warzyw i ziół, a nawet udekorowanie naszego mieszkania. Jest to szczególnie cenne jeśli mieszkamy w bloku, gdzie nie mamy miejsca na przydomowy ogródek. Istnieje wiele ziół i warzyw, które można dość łatwo uprawiać w doniczkach, które można postawić na parapecie. Rośliny wyhodowane w ten sposób to prawdziwy rarytas i bomba witaminowa, którą zawsze mamy pod ręką. Zawierają wiele cennych składników oraz wzbogacają nasze potrawy dodając im intensywnego smaku i aromatu. Choć z pozoru uprawa własnych roślin na parapecie może wydawać się trudna, to zapewniamy Was, każdy jest w stanie sobie z tym poradzić, nawet jeśli nie posiada się wcześniejszego doświadczenia z hodowlą roślin.

Jakie zioła uprawiać na parapecie?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie zioła wyhodować na parapecie, ponieważ pomogą Ci w kuchni i zapewnią świeży i zdrowy zapach w domu. Oto kilka ziół, które dobrze sprawdzają się posadzone na parapecie:

 • Bazylia – Bazylia to jedno z najbardziej użytecznych ziół, które możesz uprawiać na swoim parapecie. Pomoże odstraszyć owady, a także doda pysznego smaku wielu potrawom.
 • Szczypiorek – Szczypiorek to kolejny składnik wielu parapetowych ogrodów. Jest naprawdę wiele sposobów na wykorzystanie szczypiorku w kuchni, a sama roślina doda pięknego zielonego akcentu Twojemu parapetowi.
 • Kolendra – Kolendra jest popularnym ziołem w wielu kulturach i ma mocne smaki, które idealnie pasują do wielu potraw. Kolendra ma wiele zastosowań i nie tylko sprawi, że Twój parapet będzie cudownie pachniał, ale podobnie jak szczypiorek także doda pięknego koloru Twojemu parapetowi.
 • Koperek – Koperek jest ważnym składnikiem wielu przepisów i można go stosować na wiele różnych sposobów. Jest to wytrzymałe zioło, więc jego uprawa nie powinna stanowić problemów.
 • Oregano – Oregano to popularne zioło, które ma wiele wspaniałych zastosowań, w tym w kuchni, a także ma zdolność odstraszania owadów. Powinno stać w dobrze nasłonecznionym, ciepłym miejscu. Trzeba również pamiętać by było regularnie podlewane, tak aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra.
 • Tymianek – Tymianek to zioło, które ma wiele zastosowań w kuchni. Stosuje się go jako przyprawa do mięs, serów i zup, a jako roślina lecznicza wspomaga trawienie. Tymianek lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca.

Jakie warzywa uprawiać na parapecie?

Poza ziołami nie każdy wie, że istnieją także warzywa, które można uprawiać na parapecie. Są one dość łatwe w uprawie i wymagają minimalnej pielęgnacji. Oto lista warzyw, które możesz uprawiać na swoim parapecie:

 • Cebula, a w zasadzie to szczypiorek – Cebule wymagają minimalnej przestrzeni i nie wymagają dużo światła słonecznego ani innej pielęgnacji. Pędzenie cebuli w domu to świetny sposób na dostęp do świeżego, zielonego szczypiorku zimą. Wystarczy dojrzałe, dobrze wyrośnięte cebule umieścić w doniczce i przysypać do połowy wysokości ziemią, a następnie regularnie podlewać. Roślina będzie kiełkować do góry dostarczając nam świeżego szczypiorku przez całą zimę.
 • Pietruszka – Pietruszka to jedno z najłatwiejszych ziół do uprawy w pojemnikach na parapecie. Można ją wyhodować z nasion lub kupić natkę pietruszki w sklepie spożywczym. Sposobów na jej uprawę jest wiele. Możesz odciąć wierzchołek korzenia, umieścić na spodku z wodą, nasączonym waciku lub po prostu zasadzić w ziemi. Pierwsze liście pojawią się w ciągu 3-4 dni!
 • Pomidory koktajlowe – Wystarczy trzymać je w nasłonecznionym miejscu i regularnie podlewać. Nasiona można kupić z łatwością, a krzaczki, które wyrastają są niewysokie i bez problemu mieszczą się na parapecie.
 • Rzodkiewka – Ma wiele właściwości bakteriobójczych, oraz dużą zawartość witamin. Nasiona rzodkiewki wysiewa się w odległości 5cm od siebie. Ważne jest by umieścić je w głębokim na minimum 10cm pojemniku. Trzeba ją też dobrze podlewać, szczególnie przez pierwsze dni.
 • Rzeżucha – Co jak co, ale rzeżucha jest wręcz stworzona do tego by rosła na parapetach. Nasionom rzeżuchy wystarczy wilgotne podłoże, na którym uda im się wykiełkować. Z tego powodu można je sadzić nawet w podstawce doniczki. Dobrze rosną na wacie przykrytej gazikiem z średniej wielkości oczkami, gdyż takie podłoże zapewnia im wilgotność na długi czas.
Kategoria: Dom