Własne mieszkanie to marzenie, które ziszcza się w przypadku coraz większej grupy Polaków. Niektórzy z oszczędności, a niektórzy na kredyt, ale w końcu udaje się nam zakupić własne M. Nie musi być ono wcale ogromne, najważniejsze, że wreszcie jesteśmy u siebie i tylko od nas zależy jak sobie je urządzimy. I tu często pojawia się kolejny problem – bo jak stworzyć wnętrza, które będą nie tylko efektowne, ale też najlepiej będą spełniać swoje funkcjonalności? Jak mieć pewność, że nasza wymarzona kuchnia czy sypialnia będą spełniały swoją rolę nie tylko ciesząc oczy, ale też zapewniając pełen komfort użytkowania? Na to jest tylko jedno rozwiązanie — skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. To osoba o odpowiednim wykształceniu i wiedzy, ale też doświadczeniu, które pozwalają wyciągnąć z każdego mieszkania to, co najlepsze.
A może spróbować samemu?
Praktycznie każdy właściciel mieszkania ma w którymś momencie chęć na samodzielne jego urządzenie, tak by wszystko było od A do Z takie jak nam się wymarzy. Jednak rzeczywistość zazwyczaj szybko weryfikuje takie zapędy. Urządzanie mieszkania to przede wszystkim długie godziny spędzone na przeglądaniu serwisów internetowych czy magazynów wnętrzarskich w poszukiwaniu najpierw inspiracji, a potem konkretnych produktów. Wizyty w sklepach, porównywanie cen i materiałów. A potem jeszcze cały wysiłek związany z wprowadzeniem w życie zaplanowanych rozwiązań. Rzadko kto może sobie pozwolić, by obok zwyczajnego prowadzenia życia osobistego i zawodowego równoprawnie zająć się urządzeniem mieszkania i uzyskać z tego zadowalające efekty. Albo cały proces będzie trwał wieki albo to, co powstanie, będzie dalekie od tego, jak nam się wydawało, że będzie wyglądać. I tu warto wspomnieć, że to nie tylko inwestowanie swojego czasu i sił, ale też niepewny efekt, którego naprawienie pociągnie za sobą kolejny zmarnowany czas i koszty. Jeśli efekt będzie zadowalający, to satysfakcja będzie bez granic, ale jeśli nie? Czy naprawdę warto ryzykować? Oczywiście usługa specjalisty kosztuje, ale biorąc pod uwagę ile czasu i własnej energii oszczędzamy, to zdecydowanie jest to warte takiej inwestycji. Projektant wnętrz patrząc na dane pomieszczenie, wie co można z niego wyciągnąć, od razu pojawiają się w jego głowie rozwiązania, które poprawią jego ergonomię i funkcjonalność, a jednocześnie będą wpisywać się w gust przyszłych mieszkańców. To właśnie jest efekt pracy specjalisty — wnętrza wygodne i efektowne, które odpowiadają oczekiwaniom Klienta. Inaczej będzie wyglądać mieszkanie miłośników klasycznego stylu, inaczej rodziny z małymi dziećmi, a inaczej wielkomiejskiego singla. Projektant musi wziąć pod uwagę mnóstwo czynników i z ich połączenia stworzyć indywidualne wnętrza.
Proces projektowania wnętrz
Na początek każdy, przed kim stoi aranżacja wnętrz, powinien zastanowić się, czego oczekuje. Te informacje sprawnie wyciągnie z nas specjalista, ale często człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, że jakieś rozwiązanie istnieje na rynku albo pojawił się trend, który może nas zachwycić. Dlatego właśnie przed pierwszą wizytą u specjalisty warto rozejrzeć się za inspiracjami i zabrać je ze sobą — pokazać, że coś jest dla nas interesujące, a inne rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę. Jest to wskazówka dla architekta, która przybliża nas do uzyskania projektu idealnego, a jednocześnie usprawnia cały proces dla obu stron. Wstępne spotkanie ma na celu wybadanie oczekiwań i potrzeb Klienta, nawet tych, z których świadomie nie zdaje sobie sprawy. Doświadczenie architekta podpowiada mu, co dokładnie powinien wiedzieć, by stworzyć najlepiej dopasowane wnętrza. Ta baza stworzona na pierwszym spotkaniu jest podstawą do wykreowania koncepcji aranżacji — to zbiór ogólnych wizualizacji, kolorów i faktur, które mają się pojawić w mieszkaniu. Jeśli zostaną one zaakceptowane, to zaczyna się dalsza praca, już nad konkretami. W kolejnym etapie powstawania projektu mieszkania powstają rysunki techniczne, wizualizacje każdego pomieszczenia, a także listy potrzebnych produktów i materiałów, niezbędnych do zrealizowania projektu. Tak wyposażenie wiemy już jak będą wyglądały wszystkie wnętrza i możemy przejść do etapu realizacji.
Dobry projektant, czyli jaki?
Jeśli interesują nas projekty wnętrz Kraków czy inne duże miasta z wyborem takich usług mogą nas przyprawić o ból głowy. Jak z takiego bogactwa możliwości wybrać specjalistę, który odpowie na nasze potrzeby i stworzy wnętrza, w których przez kolejne lata będziemy funkcjonować? Na początek pomyślmy, czy ktoś może nam polecić jakąś firmę, popytajmy członków rodziny, znajomych, kolegów z pracy. Polecenie to najpewniejszy sposób zdobycia cennej informacji o tym, jak współpracuje się z daną osobą i jakie ta współpraca przyniosła efekty. Jeśli to się nie uda, wtedy możemy liczyć tylko na informacje znalezione w Sieci, analizę portfolio poszczególnych firm, a także własną intuicję.