Europalety, geneza

przez | 23 grudnia, 2021

Europalety są standardem w Europie od ponad 30 lat i mogą pomóc Twojej firmie obniżyć koszty i przenieść więcej produktów. Palety te są wytrzymałe, jednolite i kompatybilne z każdym rodzajem zapasów, od butelek wina po elektronikę.

Więc czym są europalety? Palety euro to standardowe palety europejskie (znane również jako palety “Euro” lub “Międzynarodowe”), które zapewniają poziom jednorodności nie spotykany w krajowych paletach amerykańskich. Ta spójność jest szczególnie korzystna dla spedytorów, którzy transportują produkty na skalę międzynarodową; redukuje również zamieszanie i błędy podczas wysyłki krajowej.

Podczas gdy konstrukcja europalet niewiele się zmieniła od lat 80-tych, ich użycie gwałtownie wzrasta w Stanach Zjednoczonych, ze względu na wzrost w przesyłkach e-commerce, które często obejmują dużą liczbę dostaw małych paczek.

Rozmiary europalet różnią się w zależności od kraju, jednak można je podzielić na sześć różnych typów w zależności od rozmiaru i ładowności:
Europalety standardowe: 1.235 milimetrów (48 cali) x 907 milimetrów (35 cali) x 920 milimetrów (36 cali), 150 kilogramów ładowności.
Europaleta Extra Large: 1.235 milimetrów (48 cali) x 1.270 milimetrów (50 cali) x 920 milimetrów (36 cali), ładowność 150 kilogramów.

Palety euro są najczęściej używanymi paletami na całym świecie.

Produkowane są w wielu różnych rozmiarach i wszystkie posiadają zestaw standardowych wymiarów, które pozwalają na układanie ich w stosy, zagnieżdżanie lub łączenie z innymi paletami. To sprawia, że są one popularnym wyborem dla wielu różnych rodzajów logistyki.
Europaleta to paleta zaprojektowana specjalnie do użytku w Unii Europejskiej. Wyróżnia się wymiarami, które są zgodne z normą EN 1088-1:2002, znaną również jako EU-Pallet (EUP).
Celem europalety jest poprawa wydajności przeładunku w Unii Europejskiej. Dzięki wspólnej normie, palety mogą być przenoszone i obsługiwane przy użyciu tego samego sprzętu i procedur stosowanych w całej UE. Te same palety mogą być używane w każdym kraju UE.
Palety mają około 2 m szerokości, 1,2 m wysokości, 460 mm głębokości i zazwyczaj są wykonane z drewna. Ważą od 600 do 800 kg (1300 do 1800 lb) puste.[1] Norma określa cztery wysokości: 860 mm (34″), 960 mm (38″), 1120 mm (44″) i 1220 mm (48″).[2] Istnieją trzy głębokości: 560 mm (22″), 640 mm (25″) lub 720 mm (28″).

Ponieważ jest to standard europejski, europalety można spotkać w każdym kraju w Europie, a także w wielu krajach pozaeuropejskich. Są one wykorzystywane nie tylko do transportu, ale również do celów magazynowych.

Antypoślizgowe stopki

Paleta EURO oprócz swoich rozmiarów i nośności posiada również cztery antypoślizgowe stopki z każdej strony i 14 wzmacniających poprzecznych żeber z każdej strony. Deski pokładowe muszą być wykonane z drewna świerkowego lub jodłowego i mieć grubość co najmniej 15 mm.
Rozporządzenie UE mówi, że jeśli używasz europalet do pakowania i transportu swoich produktów, musisz zaznaczyć to na etykiecie lub opakowaniu produktu.
Palety Euro mają maksymalną nośność 1000 kg (2200 lbs) i mogą być układane w stosy do 6 wysokości.
W Stanach Zjednoczonych jest często określana jako europaleta lub paleta europejska.

Jak powstają europalety?

Produkcja europalet jest międzynarodową operacją angażującą wiele gałęzi przemysłu, takich jak produkcja drewna, obróbka mechaniczna, dystrybucja i logistyka.
Została zaprojektowana w celu zastąpienia starszej palety standardowej IATA, która miała bardzo podobne wymiary, ale była nieco szersza i dłuższa, co czyniło ją niekompatybilną z innymi paletami europejskimi.

Amerykańska paleta standardowa była krytykowana za to, że była zbyt duża do użytku w zautomatyzowanych systemach przeładunkowych.
Wprowadzenie europalety wynikało z rozwoju handlu międzynarodowego między krajami członkowskimi Unii Europejskiej (UE) i było promowane przez Pallet Users Europe.
Europejski pool paletowy został założony w 1996 roku, aby zapewnić, że europejskie firmy mogą łatwo handlować między sobą. Posiadając wspólną specyfikację palety, każdy biznes mógł kupić do poolu, pozwalając im na zakup tylu palet, ile potrzebowali, bez konieczności martwienia się o kursy wymiany lub drogie zakupy niestandardowych palet.

Europejski Pool Paletowy ma około 100 krajów członkowskich z całej Europy, które używają specyfikacji europalety w swojej pracy w handlu międzynarodowym. Stowarzyszenie Palet Euro ma siedzibę w Brukseli i jest odpowiedzialne za zapewnienie, że specyfikacje europalety pozostają niezmienne we wszystkich krajach członkowskich.