Palety są koniem roboczym globalnego przemysłu handlowego i są używane zarówno przez małe jak i duże firmy.

przez | 23 grudnia, 2021

Dziesiątki milionów palet są w użyciu każdego dnia na całym świecie, o wartości ponad 3 miliardów dolarów rocznie, ale pomimo ich wartości, są one często źle wykonane i zarządzane. W rezultacie, palety są nie tylko drogie, ale także niebezpieczne i mogą być siedliskiem szkodników, które powodują poważne problemy zdrowotne.

Europejskie Stowarzyszenie Palet (EPA), które reprezentuje ponad 1000 firm członkowskich w całej Europie, pracuje nad inicjatywą stworzenia standardów jakości dla palet. Celem jest obniżenie kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa dla firm, które z nich korzystają.

Jednym z problemów, z jakimi borykają się palety, jest jakość drewna używanego do ich budowy. W ostatnich latach nastąpił ruch w kierunku używania zrównoważonych produktów drewnianych, jako sposób na zmniejszenie importu z krajów takich jak Rosja i Kanada. Chociaż na papierze jest to dobre, trudno jest się upewnić, że wszyscy dostawcy używają zrównoważonego drewna lub że drewno zostało poddane odpowiedniej obróbce po dotarciu do fabryki dostawcy.

Kolejnym problemem jest włączanie do palet elementów niedrewnianych.

Należą do nich plastikowe prowadnice, które mogą być trudne do usunięcia bez uszkodzenia drewnianej podstawy.

Paleta europejska to paleta, która jest używana do transportu towarów w Europie. Jej wysokość wynosi 1200 mm, a szerokość 1000 mm. Standardowa paleta brytyjska ma 900 mm wysokości i 800 mm szerokości, jest więc węższa niż paleta europejska, ale ma taką samą wysokość.
Na przykład, IKEA używa europalet.

Palety euro są również dostępne w Azji i Australii, gdzie są znane jako palety ISO A.

W Stanach Zjednoczonych standardowe wymiary palety to 1200 × 1000 × 48 przy wysokości pokładu 456 mm. Wymiary te stały się bardziej powszechne, gdy zaczęły je stosować duże korporacje detaliczne, takie jak Costco i Best Buy. Jednak pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące tego, czy te wymiary są rzeczywiście legalne, czy nie, aby być nazywane “US Standard Pallet”, z niektórymi interesami handlowymi argumentując, że nie było “oficjalnej” American Standard Pallet, dopóki APA nie stworzyła jednego w 2009 r..

Palety US-Standard zostały opracowane przez National Wooden Pallet & Container Association (NWPCA) przy udziale członków reprezentujących największych sprzedawców detalicznych.[3] Stowarzyszenie Producentów Sprzętu (AEM) przeprowadziło badania w celu opracowania normy SAE dla konstrukcji drewnianych.

W zależności od produktu, paleta może być jedną z najdroższych części przesyłki. Drogie koszty transportu, uszkodzenia podczas transportu i kradzieże to tylko niektóre z kosztów, które musisz ponieść. Twoim celem jest zminimalizowanie tych kosztów.

Palety są fantastycznym sposobem na obniżenie kosztów transportu towarów i są tak wygodne, że wielu sprzedawców woli z nich korzystać. Dzieje się tak, ponieważ palety pomagają utrzymać towary w bezpiecznym i zorganizowanym porządku. Jeśli jesteś zainteresowany używaniem palet w swojej firmie, ważne jest, abyś wiedział, jakie rodzaje są dostępne.

Jak używane są palety?

Palety są używane głównie do transportu towarów na duże odległości. Należą do nich takie rzeczy jak produkty, wyroby metalowe, a nawet duże maszyny. Jeśli chcesz, aby Twój produkt dotarł do miejsca przeznaczenia bez żadnych uszkodzeń, musi być prawidłowo załadowany na paletę w odpowiedni sposób. To może być trudne do zrobienia, jeśli nie rozumiesz różnych rodzajów palet, które są dostępne w sprzedaży.

Palety euro – znane również jako palety w stylu euro, zostały one spopularyzowane przez europejskie firmy w ostatnich latach ze względu na ich trwałość i zdolność do łatwego układania jeden na drugim podczas tranzytu.

Palety Euro mogą wytrzymać wysokie temperatury i nie wypaczają się pod wpływem wilgoci, jak niektóre inne style drewniane. Nie są również podatne na insekty i mogą trwać ponad dekadę przy odpowiedniej pielęgnacji.

Aby lepiej zrozumieć zastosowanie palet w przemyśle europejskim, spójrzmy na kilka interesujących statystyk:

1) Ponad 40% wszystkich przesyłek, które trafiają do Unii Europejskiej, jest przewożonych na paletach.
2) 1 miliard euro palet jest wytwarzanych każdego roku przez producentów w Europie.
3) 95% drewna pozyskiwanego w UE jest wykorzystywane do produkcji europalet.
4) Aż 48% wszystkich materiałów wytworzonych przez człowieka w Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci pochodzi z używanych palet plastikowych.
5) Według ostatnich badań przeprowadzonych przez European Pallet Association (EPA), 73% firm w Europie nie ma pojęcia, ile z ich palet zostało poddanych recyklingowi.